Soud rozšířil věřitelský výbor ČSA, je v něm další banka a prodejce letenek

Prodejce letenek chystá podle svých slov hromadné přihlášení věřitelů z řad koncových zákazníků.

Na činnost insolvenčního správce Českých aerolinií bude nově dohlížet i UniCredit Bank a prodejce letenek Airticket Centrum. Městský soud v Praze vyhověl jejich žádosti a dnes je jmenoval do prozatímního věřitelského výboru.

Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku. UniCredit Bank v rámci insolvence přihlásil pohledávku ve výši 45 milionů korun. Airticket Centrum se domáhá zhruba desíti tisíc korun. Oba věřitelé soud požádali o členství v prozatímním výboru. Prodejce letenek podle svého vyjádření připravuje přihlášení vícero pohledávek v celkové hodnotě několika milionů korun českých. „Díky zkušenostem z fungování na trhu letenek a taky znalostem požadavků koncových klientů – většiny věřitelů dlužníka, předpokládá věřitel, že by mohl jako člen prozatímního věřitelského výboru přispět k naplnění účelu insolvenčního řízení,“ uvedla firma v žádosti.

ČSA dluží letištím i za navigační služby

Soud minulý týden stanovil čtyřčlenný prozatímní věřitelský výbor. Jeho členy jsou Czech Airlines Technics, které patří pod státní Letiště Praha, Česká spořitelna, obchodní zastoupení ČSA v Polsku a Maďarsku Air World Services a cestující Tomáš Hefr. Prozatímní výbor schvaluje kroky insolvenčního správce a dohlíží na jeho činnost až do první schůze věřitelů naplánované do června.

Soud stále nevysvětlil, jak je možné, že je ve věřitelském výboru společnost Air World Services. V statutárních orgánech firmy působí Ivana Müllerová, její manžel Radek je v představenstvu ČSA. „Členy ani náhradníky věřitelského výboru nemohou být osoby, u kterých je vzhledem k jejich vztahu k dlužníkovi důvod pochybovat o jejich nepodjatosti,“ uvádí se v insolvenčním zákoně. Soud od pátku na dotazy ke jmenování této firmy do věřitelského výboru neodpověděl.

ČSA soudu tento týden navrhly, aby se co nejdříve věřitelský výbor sešel a zástupci firmy mohli představit další plány pro nadcházející týdny. Tento týden současně zveřejnily další seznam věřitelů. Z něj vyplývá, že dluží například za navigační služby nebo letištím.

ČSA mají podle insolvenčního návrhu přibližně 266 věřitelů především z řad dodavatelů a zhruba 230 tisíc věřitelů z řad cestujících především z titulu v minulosti nerealizovaných letů. Dodavatelům dluží zhruba 800 milionů korun, cestujícím pak miliardu korun. Insolvenčním správcem se stala společnost Inskol.

Leave a Reply

%d bloggers like this: