Nezvyklá zakázka pro ČSA. Do Maroka létají s díly na výrobu aut

Pro výrobce může být levnější dohnat zpoždění v dodávkách letadlem než platit penále za nedodání.

Netradiční zakázku získaly na počátku roku České aerolinie. Od včerejšího dne začaly lítat do marockého města Tanger. Nikoliv však s cestujícími, ale díly pro výrobu osobních aut v marockém závodě Renaultu, kde se montují hlavně vozy značky Dacia.

České aerolinie oznámily nezvyklou zakázku bez dalších detailů na svém facebookovém profilu. Během týdne mají letět do Maroka celkem pětkrát. Airbus A320 už má za sebou první tři lety, jak ukazují data na Flightradar24.com. Airbus A320 registrace OK-HEU má ze všech letadel, které má skupina Smartwings Group k dispozici, největší nákladní prostor. Náklad váží zhruba sedm tun, let trvá kolem tří hodin.

Mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková speciální lety do Maroka potvrdila, nechce ale uvádět jméno zákazníka. Nápovědou je ale jeden ze snímků na Facebooku, kde jsou vidět krabice s logem TE Connectivity. Jde o velkého výrobce zejména elektroniky pro osobní auta, například kabelů. V Česku má své závody v Trutnově a Kuřimi.

Letecká doprava není u dodávek dílů pro automobilový průmysl úplně neobvyklá. Výrobci k ní přistupují zejména v situaci, kdy například nabrali zpoždění a leteckým přesunem ušetří ztracený čas a možné velké pokuty za nedodání dílů.

Pro skupinu Smartwings jde o další netradiční zakázku v posledním měsíci. Na sklonku loňského roku získala například kontrakt na přepravu závodníků a doprovodu pro motoristický závod Paříž – Dakar v Saúdské Arábii.

Leave a Reply

%d bloggers like this: