Největší akcionář Wizz Air prodal polovinu svého podílu

Americká investiční skupina je spolumajitelem Wizz Air od jeho počátku.

Americká investiční společnost Indigo Partners prodala zhruba polovinu svého podílu v maďarské letecké společnosti Wizz Air. I po prodeji zhruba devíti procent akcií firmy zůstává největším investorem. Hodnota transakce je 400 milionů liber (zhruba 12,1 miliardy korun).

Vyplývá to z oznámení Wizz Air pro investory. Akcie dopravce na zprávu reagovaly poklesem o více než 6 %, důvodem byl i prodej za nižší cenu (52 liber), než byl aktuální kurz na burze (kolem 55-60 liber). Indigo Partners mají po prodeji institucionálním investorům podíl 8,5 % všech akcií, před transakcí investiční společnost vlastnila 17,5 %. Akcie Wizz Airu od pádu loni na jaře nabraly dvojnásobek hodnoty.

Firma sice v únoru oznámila pokles počtu cestujících v meziročním srovnání o 87 %, plánuje ale další velkou expanzi. Dopravce patří mezi aerolinky s nejnižšími náklady na sedačku a kilometr na světě.

Indigo Partners patří mezi dlouhodobé investory v letectví, v portfoliu mají ještě americké Frontier Airlines, mexický Volaris a aerolinky JetSmart v Chile. Firma byla u počátku Wizz Air v roce 2004, postupně svůj podíl snižuje.

Wizz Air loni skončil podobně jako jiné aerolinky ve ztrátě. Firma má však na účtech přes miliardu eur.

Leave a Reply

%d bloggers like this: