Evropská komise schválila „sedačkovné“ pro portugalský TAP. V přepočtu 12 miliard korun za 3 měsíce

Podpora půjde formou státního úvěru, který nemusí dopravce splatit.

Letecká společnost Transportes Aéreos Portugueses (běžně známá jako TAP Air Portugal) může získat od vlády odškodné ve výši 462 milionů eur (zhruba 12 miliard korun) za to, že od druhé poloviny března do konce června loňského roku nemohla kvůli pandemii koronaviru vozit prakticky žádné cestující.

Jde o obdobu „sedačkovného“, které v Česku stát vyplatil zájezdovým dopravcům a po kterém neúspěšně volaly například Smartwings nebo České aerolinie. Podporu schválila Evropská komise, která o tom informovala v tiskové zprávě.

„Toto opatření pomůže společnosti kompenzovat škody, které kvůli pandemii utrpěla. Odděleně současně posuzujeme restrukturalizační plán pro tuto společnost,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Zatímco většina států EU pomohla dopravcům zárukami za úvěr nebo přímým kapitálovým vstupem do aerolinek, forma „sedačkovného“ není úplně obvyklá. TAP je státní portugalskou leteckou společností, na letišti v Lisabonu má více než poloviční podíl na trhu. Oficiálně bude podpora deklarována jako státní úvěr, který ale může být kapitalizován. Už loni Evropská komise schválila záchranný balíček ve výši 1,2 miliardy eur pro záchranu TAP.

Leave a Reply

%d bloggers like this: